برخی پيشكسوتان كشتی میگویند انتقادات ممكن است برای آن‌ها دردسرساز شود

برخي پيشكسوتان كشتي به روزنامه  «قانون» گفتند انتقادات ممكن است براي آن‌ها دردسرساز شود

رييس فدراسيون كشتي دم از جوانگرايي مي‌زند اما ميانگين سني تيم‌ملي در پاريس، 5/26 سال بود

فدراسيون ترجيح مي‌دهد پشت طلاي حسن يزداني پنهان شود و درباره ساير نتايج صحبت نكند


ko6ti.ir - شكست پشت شكست، اين ماحصل حضور تيم‌ملي كشتي آزاد در رقابت‌هاي جهاني پاريس بود؛ هرچندكه حسن يزداني با كشتي‌هاي دلاورانه و تماشايي خود اندكي از سنگيني اين شكست تلخ كاست اما حضور ايران در جايگاه نهم جدول رده‌بندي و عدم حضور در رقابت‌هاي جام‌جهاني كشتي آزاد كه در آمريكا برگزار خواهد شد، سبب شده تا هواداران، نگران آينده اين ورزش پرطرفدار در كشور باشند. شكست‌هاي ملي‌پوشان ايران در اين مسابقات نشان داد كه كشورمان در كشتي آزاد روزگار خوبي را پشت سر نمي‌گذارد و بايد به فكر ايجاد تغييرات در اين رشته بود.

كدام جوانگرايي؟

تيم‌ملي كشتي آزاد كه به مسابقات جهاني پاريس اعزام شد، بسياري اميدوار بودند ملي‌پوشان جديدي رونمايي شده و هواداران را به المپيك اميدوار كنند اما نه تنها اين اتفاق رخ نداد بلكه عملكرد شاگردان محمدطلايي سبب شد تا جام‌جهاني كشتي آزاد را نيز از دست بدهيم. به طور‌كلي از نظر اهميت مسابقات، رقابت‌هاي المپيك در سطح اول قرار دارد و رقابت‌هاي جهاني، آسيايي و جام‌جهاني در الويت‌هاي بعدي هستند. پس از معرفي هشت ملي‌پوش كشورمان براي حضور در رقابت‌هاي جهاني پاريس، شك و ترديدها درباره برخي از ملي‌پوشان قوت گرفته بود اما رسول خادم همواره اعلام مي‌كرد كه در اين مسابقات، ايران نتايج آبرومندانه‌اي خواهد گرفت. رضا اطري، بهنام احسان‌پور، ميثم نصيري، مصطفي حسين‌خاني، پيمان ياراحمدي و امير محمدي از جمله كشتي‌گيراني بودند كه هر كدام سابقه‌اي در مسابقات و اردوهاي تيم‌ملي داشتند اما نمايش ضعيف آن‌ها در رقابت‌هاي جهاني پاريس نشان داد كه سرمربي تيم‌ملي در انتخاب نفرات اعزامي به اين مسابقات، دچار اشتباه‌هاي متعدد شده است. هرچند كه رسول خادم روز گذشته بيان‌كرد: « نفرات اعزامی به رقابت‌های جهانی به غير از یک وزن، نفرات برتر مسابقات انتخابی تیم ملی ایران بودند و پیش بینی می شد که برخی از آن ها به دلیل تجربه‌كم یا نداشتن سابقه حضور مناسب در مسابقات خارجی، نتوانند عملکرد خوبی داشته باشند». اين در حالي‌است كه بهنام احسان‌پور، سومين حضور در مسابقات جهاني را تجربه مي‌كرد و پيمان ياراحمدي نيز سال‌ها در رده‌هاي مختلف تيم‌ملي حضور داشته و جوان و كم‌تجربه نبوده كه در دور اول و در مقابل حريف فرانسوي شكست خورده و يكي از مسببان نتايج ضعيف تيم‌ملي باشد. ميثم نصيري نيز كه در المپيك ناكام بود، اين بار در برابر حريف گمنام قطري شكست خورد تا نشان بدهد همچنان توانايي لازم را براي كسب مدال جهاني ندارد.

سكوت پيشكسوتان

رسول خادم، رييس فدراسيون كشتي همواره نشان داده كه علاقه فراواني به كسب عنوان نخست در رقابت‌هايي دارد كه چندان مهم نيستند؛ ايران در دوره رياست او پنج بار قهرمان جام‌جهاني شده‌است، رقابت‌هايي كه كمترين اهميت را بين ساير رقابت‌هاي اين رشته دارد. او در محافل خصوصي و گفت‌وگوهاي رسمي از جوانگرايي دم مي‌زند؛ درحالي‌كه ميانگين سني تيم‌ اعزامي به رقابت‌هاي جهاني پاريس، 5/26 سال بود. با توجه به اينكه المپيك سه سال ديگر برگزار خواهد شد، تيم‌ملي به مرور زمان پيرتر نيز خواهد شد و بايد چاره‌اي براي آن انديشيده شود. نكته جالب اينكه بسياري از ملي‌پوشان و پيشكسوتان تيم‌ملي روز گذشته ترجيح دادند سكوت كنند و از تيم‌ملي انتقاد نكنند. آن‌ها در گفت‌وگوهاي خصوصي با خبرنگار «قانون» از نقاط ضعف تيم‌ملي گفتند اما ترجيح دادند نام‌شان ذكر نشود تا مبادا مشكلي از طرف فدراسيون براي آن‌ها ايجاد شود. يكي از مربيان پيشين تيم‌ملي كشتي آزاد در اين باره به «قانون» گفت: «نتايج گوياي همه چيز است،‌ تيم‌ملي كشتي آزاد يك ناكام مطلق بود و هرگز نتوانست انتظارات را برآورده كند. ما در اين تيم جوانگرايي نديديم؛ جوانگرايي يعني آنكه ميانگين سني تيم، 21 يا 22 سال باشد اما تيم‌ملي در پاريس بسيار پيرتر بود و ملي‌پوشان نتوانستند نتايج خوبي كسب كنند».

اعجوبه‌ای به نام يزدانی

شايد اگر نمايش‌هاي بي‌نقص حسن يزداني در رقابت‌هاي جهاني پاريس، توجه همگان را به خود جلب نمي‌كرد، بدون شك فدراسيون بيش از پيش تحت فشار انتقادات قرار مي‌گرفت اما نابغه ايراني نشان داد يك سر‌وگردن از حريفان برتر است و توانايي آن را دارد كه در بدترين شرايط، بهترين نتايج را رقم بزند. او كاري كرد كه فدراسيون پشت طلاي وزن 86 كيلوگرم پنهان شود و مسئولان تلاش كنند تا توجه مردم را به سمت اين مدال جلب كنند. رسول خادم درباره درخشش حسن يزداني گفت: «حسن‌یزدانی، ستاره کشتی آزاد ایران در دنیای کشتی است که جسور، جنگنده و دلاور کشتی می‌گیرد و همه شاهد نمایشی مقتدر از کشتی ایرانی از سوی او بودند. امیدوارم وی با ادامه روند فعلی بتواند سال ها صاحب عناوین جهانی و المپیک شود. خوشحالی و احساس افتخار مردم به او ، بدون شك بزرگ‌ترین پاداش این کشتی گیر با اخلاق است». در اين باره بايد گفت كه حسن يزداني، يك ستاره است، او با حضور هر مربي ديگري مي‌توانست مدال طلا را كسب كند. تصور كنيد اگر رسول خادم، رييس فدراسيون نبود يا محمد طلايي و احسان لشكري، مربيان تيم نبودند، آيا يزداني طلا نمي‌گرفت؟ پاسخ بدون شك منفي است. يزداني در هر شرايطي برتر از حريفان است اما تكرار چنين نتايجي از سوي تيم‌ملي، اين كشتي‌گير را نيز از نظر روحي تضعيف خواهد كرد و در المپيك ممكن است به مشكل بزرگي از اين ناحيه بر بخوريم.

دردسرهای انتقاد

انتقادات از رسول خادم شدت گرفته است، او ترجيح مي‌دهد در مسابقات نه چندان مهم كه تيم‌هاي ملي تركيه و آمريكا با نفرات اصلي خود حاضر نمي‌شوند قهرمان شود اما در رقابت‌هاي مهم‌تر، نتايج را به حريفان واگذار كند. ايران در سال‌هاي اخير بارها موفق شده با مدال‌هايي كه در المپيك كسب كرده، عملكرد رو به رشدي داشته باشد اما اين رشته در حال حاضر به قدري ضعيف شده كه حتي توانايي كسب مجوز براي حضور در رقابت‌هاي جام‌جهاني را نيز ندارد. المپيك 2020 در راه است و در صورت ادامه چنين روندي، بدون شك بايد شاهد شكست‌هاي پي‌درپي باشيم. كاش محمد طلايي، به عنوان سرمربي تيم‌ملي تلاش نكند كه به هر قيمتي در پست خود ابقا شود كه اين موضوع، خيانت بزرگي در حق ورزشي است كه سال‌ها با غرور ايراني‌ها گره خورده است. سكوت پيشكسوتان نيز نه تنها كمكي به پيشرفت اين رشته نمي‌كند بلكه هر روز شرايط را وخيم‌تر مي‌كند. نكته اساسي را بايد در صحبت‌هاي مربي پيشين تيم‌ملي يافت، او در اين باره به «قانون» گفت: «همه ما شوكه هستيم، نمي‌دانيم چه بايد بگوييم. از طرفي هر صحبتي درباره عملكرد تيم‌ملي در پاريس ممكن است براي ما دردساز شود و از سوي ديگر، اين نتايج آزارمان مي‌دهد».


اختیارات كادرفنی محدود است

محسن كاوه / پیشكسوت و مربی كشتی

چیزی كه مشهود است و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی كرد، اینكه نتایج تیم ملی كشتی در مسابقات جهانی فرانسه یك ناكامی بزرگ و بسیار ناراحت كننده بود و تحت هیچ شرایطی قابل دفاع نیست. به اعتقاد من اعضای كادر فنی تیم ملی خودشان نیز این نتیجه ضعیف را پیش‌بینی نمی‌كردند. به اعتقاد من این عدم موفقیت می‌تواند به پیشرفت كشتی ایران كمك كند زیرا درس‌های زیادی با خود به همراه ‌خواهدداشت. امیدوارم فدراسیون بعد از این نتایج ضعیف، دلایل این ناكامی را به صورت دقیق ریشه‌یابی كند و با همه صاحب‌نظران مشورت كند. متاسفانه فدراسیون فقط یك سری افراد خاص را قبول دارد و این درست نیست. بهتر است همه كسانی كه می‌توانند با نظرات خود به كشتی كمك كنند، مورد استفاده قرار بگیرند. راهی كه برای حضور در این مسابقات انتخاب شد، به نتیجه نرسید و حالا زمان آن رسیده كه راه دیگری مورد امتحان قرار بگیرد. درباره عملكرد كادر فنی، باید به این موضوع اشاره كنم كه این كادر در مسابقات فرانسه زحمات خود را كشید اما این را باید در نظر داشت كه اختیارات كادر فنی بسیار محدود است. در مجموع به‌اعتقاد من، مسیر درستی انتخاب نشد. كشتی‌گیرانی كه در مسابقات روی تشك كشتی رفتند، خسته بودند و برخی نتایج قابل پیش ‌بینی بود. ناكامی كشتی‌گیران ایران در مسابقات فرانسه، یك تلنگر به جامعه كشتی است. فراموش نكنیم تیم كشتی آمریكا كه قهرمان جهان شد، چند سال قبل به مقام نهم یا دهمی رسیده بود اما عیب كارشان را پوشاندند، ایرادهای‌شان را پیدا كردند و تلاش كردند نقاط ضعف‌شان را برطرف كنند. نتیجه‌اش این شد كه كشتی آمریكا هم در جوانان و هم در بزرگسالان امروز قهرمانی جهان را در كارنامه دارد. به اعتقاد من بعد از این ناكامی باید با واقعیت روبه‌رو شویم و از عوام‌فریبی بپرهیزيم. اینكه كار خطای خود را با برخي مسائل بی‌ربط پوشش دهیم و از واقعیت فرار كنیم، نتیجه مثبتی به همراه نخواهد داشت. باید یاد بگیریم كه هر شكست می‌تواند راه را برای موفقیت باز كند و از این مسابقات به عنوان عقب‌گرد كشتی بهره‌نبریم. كشتی امروز بعد از این شكست‌ها، نیاز به توجه بیشتر و آسیب‌شناسی كارشناسی دارد تا بتواند با بازگشتن به مسیر درست راهش را ادامه دهد. اشتباهات نباید تكرار شود تا خدای نكرده باز شاهد نتایج غیر قابل باور و دور از انتظار از گوش‌شكسته‌های‌مان نباشیم.

منبع: روزنامه قانون
:این مطلب را به اشتراک بگذارید
کاربر گرامی، لطفا جهت ارسال دیدگاه خود به حساب کاربری خود وارد شوید و یا یک حساب کاربری ایجاد نمایید.