امامعلی حبیبی: دربدر تختی و زندی بودم، می‌خواستند من را بزنند اما زندی پشتم ایستاد

دارنده 4 مدال طلای جهان و المپیک با بیان اینکه عباس زندی به معنای واقعی یک پهلوان بود گفت: هیچ‌وقت ندیدم آزار او به کسی برسد.


ko6ti.ir - امامعلی حبیبی درباره خاطرات خود با مرحوم عباس زندی چهره شاخص کشتی ایران و جهان به اسنا گفت: روز اولی که به تهران آمدم اصلا تهران را ندیده بودم. برای مسابقات کشتی پهلوانی دعوت شدم تا در تهران کشتی بگیرم. وقتی مسابقات شروع شد با وجودی‌که کشتی‌گیر گمنامی بودم یکی دو قهرمان نامدار را شکست دادم اما حق من را خوردند و خیلی اذیتم کردند. به من گفتند اصلا دیگر نباید کشتی بگیری و حتی می‌خواستند من را کتک بزنند اما عباس زندی آن روز مثل کوه پشت من ایستاد، با من دست یا علی داد و گفت تو مثل برادر من هستی.

 از روز اول شیفته زندی شدم

اولین طلایی تاریخ کشتی ایران در بازیهای المپیک افزود: از همان روز شیفته این مرد بزرگ شدم و تا روزی که از دنیا رفت دوستان بسیار خوبی برای هم بودیم و رفت و آمد خانوادگی داشتیم. عباس غذای مازندرانی خیلی دوست داشت بخاطر همین هر وقت هوس می‌کرد به خانه ما زنگ می‌زد تا همسرم برایش غذای مازندرانی درست کند. من هم هروقت به تهران می‌آمدم به منزل او می‌رفتم. او هم رفیق و برادر من بود و هم مربی من. او به معنای واقعی یک مرد و پهلوان تمام عیار بود و هیچوقت آزارش به کسی نرسید. زندی تا جاییکه می‌توانست به همه خدمت کرد و اگر کاری از دستش برمی آمد انجام می‌داد. او به کشتی هم خدمت زیادی کرد و مردم واقعا دوستش داشتند.

زندی کمتر از تختی نبود

وی با تاکید بر اینکه زندی هم مانند تختی یک پهلوان بود خاطرنشان کرد: تختی کمتر از زندی نبود و زندی هم کمتر از تختی نبود. من رفیق تختی و زندی بودم و دربدر این دو نفر بودم تا جاییکه هر کجا می‌رفتند من هم دنبالشان بودم و همراهشان می‌رفتم. فردین هم خیلی اوقات با ما بود. هیچ وقت بدی از آن‌ها ندیدم چرا که واقعا انسان بودند.

تختی و زندی با کسی غیر از خودشان تمرین نمی‌کردند

پیشکسوت نامدار کشتی ایران و جهان با بیان اینکه زندی و تختی دوستی بسیار نزدیکی با هم داشتند گفت: تختی و زندی همیشه با هم بودند و فقط هم با هم تمرین می‌کردند و با کسی غیر از خودشان تمرین نمی‌کردند.

زندی پیش من آمد تا مشکل یک پیرمرد را حل کنیم

حبیبی با اشاره به اینکه زندی هر کاری از دستش برمی‌آمد برای مردم انجام می‌داد به بیان خاطره‌ای از وی پرداخت و گفت: زمانی که من نماینده مردم بابل در مجلس بودم، یک روز زندی پیش من آمد و گفت"پیرمردی در خیابان عباس‌آباد هست که فرزندش را در دبیرستان رفوزه کرده‌اند. بیا با هم برویم مشکلش را حل کنیم" به او گفتم آخر اگر طرف را رفوزه کرده‌ باشند که دیگر کاری نمی‌توانیم انجام دهیم اما او گفت اگر بیایی مشکلش حل می‌شود. خلاصه با هم به دبیرستان رفتیم. آن پیرمرد هم آمد.موضوع را با رییس دبیرستان در میان گذاشتم. دستور داد پرونده آن دانش‌آموز را آوردند. به ما گفت نمره او 9 شده است من هم گفتم 10 نمره بخاطر زندی بدهید تا نمره اش 19 شود که آن‌ها هم قبول کردند و مشکل پیرمرد و فرزندش حل شد.

دلش را نداشتم مقابل زندی کشتی بگیرم

وی در پاسخ به این سوال که آیا با مرحوم زندی یا تختی مبارزه‌ای داشته یا خیر خاطرنشان کرد: یک بار در کشتی پهلوانی مقابلش قرار گرفتم اما تا آمدم به خودم بیایم دیدم روی پل رفته‌ام و شکست خوردم. البته تختی را شکست دادم اما مقابل عباس دلش را نداشتم.

ایران مرد بزرگی را از دست داد

حبیبی در پایان با بیان اینکه ورزش ایران مرد بزرگی را از دست داد گفت: زندی بی‌نظیر بود و ایران مرد بزرگی را از دست داد. او مرد بود و هیچوقت آزارش به کسی نرسید و تا زمانی که بود به مردم خدمت کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
:این مطلب را به اشتراک بگذارید
کاربر گرامی، لطفا جهت ارسال دیدگاه خود به حساب کاربری خود وارد شوید و یا یک حساب کاربری ایجاد نمایید.